Полірування лобового скла. За та проти.

Чому з’являються подряпини і «піскоструй».
Давайте розберемося що ж найбільш часто є причиною появи подряпин і затертостей на лобовому склі.

Старі щітки склоочисників.
Час не щадить нічого, не є і винятком двірники. Ось перелік найбільш типових несправностей, пов’язані з віком щіток:
• Знос кромки.
• Втрата еластичності кромки.
• деформування тяги.
• Попадання в конструкцію сторонніх предметів і піску.

Згідно з регламентом виробників автомобіля, двірники слід міняти кожні півроку. Тобто перед початком зимового і літнього сезону. Якщо ж ви хочете заощадити, то міняйте їх хоча б раз на рік.

Вода замість омиваючої рідини.
Багато автолюбителів бажаючи заощадити часто відмовляються від спеціальних рідин і починають заливати в бачок омивача звичайну воду з-під крана. Але вони просто не знають, що в якісну омиваючу рідину, також входять компоненти, які виконують роль мастила. В результаті щітки двірника працюють в більш щадному режимі взаємодії зі склом. Дуже часто вода досить жорстка. В результаті вапно осідає на кромці двірника, на поверхні вітрового скла. При цьому вапно також є абразивом. Також просту воду не рекомендовано використовувати для стирання жирових плям, налиплих мошок так як в ній немає, на відміну від “омивайкі” поверхнево-активних миючих речовин. У підсумку з водою в бачку вам доводиться «бризкати» частіше, при цьому лобове скло а також щітки та деталі омивача відчувають додаткові навантаження і абразивний знос.

Висновок один – заливайте якісну омиваючу рідину. Це знизить ймовірність поява подряпин.

Вік скла і його експлуатація в екстремальних режимах.
Скло, як і інші деталі в автомобілі з часом «старіє». Адже воно постійно відчуває на собі різнопланові навантаження. Пил, пісок і дрібні камінчики, що летять з дороги, залишають дрібні вибоїни на поверхні. Вони досить малі і на перший погляд не завжди впадають в очі. Коли концентрація таких пошкоджень досить висока скло стає шорстким і «відпіскоструєним»

Наслідки полірування
Можливі небажані наслідки в результаті полірування:
• Помутніння
• Візуальні спотворення

Чому? Жоден майстер не зможе точно витримати рівномірний розподіл навантаження при поліровці. В результаті десь скло буде трохи товстеше, десь тонше. В результаті утворюється лінза.
Помутніння ж може виникнути:
• Якщо скло під час полірування перегріється.
• Якщо немає необхідної зернистості полірувальної пасти

Що ж робити?
Звичайно ж можна ризикнути і спробувати відполірувати лобове скло, не дивлячись на вище описані ризики. Але потрібно пам’ятати, що скло «молодше», міцніше від цього не стає, а лише навпаки. І повторення появи проблем у вигляді подряпин і потертостей стає навіть більш ймовірніше. А вкладати гроші, в деталь яка через малу кількість часу повернеться до вихідного стану на наш погляд не варто.

Тому найбільш економічно доцільний вихід – це заміна лобового скла. І звичайно ж – виправлення попередніх помилок експлуатації.

Корисні статті

5 правил тонування автомобільного скла. Не нехтуйте, щоб не довелось переробляти!

«Ми заклали у філософію компанії «Анна» важливі цінності і це поза конкуренцією»

Тріснуло скло в автомобілі?  В  жвавому ритмі життя, часу на вирішення проблеми зовсім не багато. Хтось розпитує знайомих, які мали схожу проблему, про місце ремонту і його оцінку.  Дехто навмання знаходить в інтернеті адреси майстерень,...

Атермальна плівка для авто

Зміст: 1) Що таке атермальне тонування для авто 2) Плюси та мінуси атермальної плівки 3) Які види бувають 4) Як клеїти прозору плівку 5) Етапи тонування скла Поряд із традиційним тонуванням популярними серед українських автомобілістів...